wał napędowy

Wały napędowe stanowią ważny element przeniesienia napędu, który występuje w samochodach z napędem na tył lub na cztery koła. Podobnie jak w przypadku większości podzespołów w samochodzie wał napędowy ulega zużyciu, co może mieć negatywny wpływ na eksploatację pojazdu. Czym objawia się uszkodzenie wału napędowego? Na czym polega regeneracja wałów napędowych?

Objawy uszkodzenia wału napędowego 

Wały napędowe charakteryzują się trwałą konstrukcją. To sprawia, że zarówno kierowcy, jak i mechanicy uznają je za elementy bezobsługowe, a więc takie, które nie wymagają naprawy, ani regeneracji. Faktycznie, wały napędowe są wyjątkowo trwałe i znoszą ogromne przeciążenia. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie ulegają awarii. Jak rozpoznać uszkodzenie wału napędowego? 

Jednym z najczęściej występujących objawów uszkodzenia wału napędowego jest dobiegające spod podłogi samochodu stukanie. Odgłosy stają się bardziej intensywne w momencie przyspieszania samochodu. Dodatkowo mogą im towarzyszyć wibracje, które odczuwa kierowca po zdjęciu nogi z gazu. Tego typu objawy mogą wskazywać na uszkodzenie jednego z przegubów wału. 

Drugą częstą usterką jest zużycie podpór wału napędowego. Przyczyną przedwczesnej degradacji podpór wału napędowego nie jest ich niska jakość, ale objawy niewyważonego wału. Niewyważony wał objawia się nadmiernymi wibracjami i drganiami odczuwanymi na kierownicy. Co ważne, niewyważony wał napędowy niesie za sobą nie tylko dyskomfort, ale jednocześnie przyczynia się do szybszej degradacji innych elementów samochodu. Silne drgania mogą powodować uszkodzenia elektroniki oraz skutkować odkręcaniem się połączeń śrubowych, co w sposób bezpośredni wpływa na bezpieczeństw jazdy. 

Przyczyny uszkodzeń wału napędowego 

Co wpływa na uszkodzenia elementów wału napędowego? Bardzo często powód leży w zużyciu części wskutek nadmiernej eksploatacji pojazdu. Użytkowanie samochodu w trudnych warunkach może się również przyczynić do występowania usterek w obrębie wału napędowego. Dodatkowo, ryzyko uszkodzeń elementów wału wzrasta w przypadku pojazdów powypadkowych. 

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż przyczyny usterek bardzo często leżą w gestii właścicieli i użytkowników samochodów. Zaniedbania serwisowe to jeden z najczęstszych powodów uszkodzeń elementów wału napędowego. Należą do nich przede wszystkim:

Drgania i stukoty, o których wspomnieliśmy na początku artykułu to objawy, których jako kierowca nie powinieneś ignorować. Świadczą one o tym, że wał napędowy Twojego samochodu wymaga naprawy lub regeneracji. 

Naprawa i regeneracja wałów napędowych 

Podejrzewasz, że źródłem problemów z Twoim samochodem jest uszkodzony wał napędowy? Zapraszamy do działającego na terenie Szczecina Warsztatu DRV Wały napędowe. Posiadamy bogate doświadczenie w diagnostyce usterek związanych z uszkodzeniem wałów napędowych, jak również ich naprawą. Wykonujemy m.in. wyważanie wałów napędowych.